اخبار

ترامپ: سه‌شنبه‌شب موضع آمریکا در باره برجام را اعلام می‌کنم

دونالد ترامپ اعلام کرده است که ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه سه‌شنبه به وقت ایران (۲۰ به وقت اروپای مرکزی) در باره موضع آمریکا در قبال برجام سخن خواهد گفت. او قبلا تهدیده کرده که در صورت عدم اصلاح برجام آمریکا از آن خارج می‌شود.دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در توئیتی اعلام کرده است که ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه سه‌شنبه به وقت ایران (۲۰ به وقت اروپای مرکزی) موضع آمریکا را در باره برجام اعلام خواهد کرد. طبق قانون او می‌بایست تا پایان یک فرصت چهارماهه که روز شنبه سر می‌رسد پایبندی ایران به برجام را تایید یا رد کند و نیز در مورد تمدید یا عدم تمدید تعلیق تحریم‌ها علیه ایران تصمیم بگیرد.

در دور قبلی اعلام موضع آمریکا در ژانویه گذشته، ترامپ تهدید کرد که اگر برجام اصلاح نشود آمریکا از آن خارج خواهد شد.

در هفته‌های اخیر در کنار جنگ لفظی آمریکا و ایران در رابطه با حفظ یا نفی برجام کشورهای اروپایی هم تلاش‌های فشرده‌ای را برای تامین نظرات و “رفع نگرانی‌های” ترامپ در باره این توافق و برخی دیگر از رویکردهای ایران به جریان انداخته‌اند که سفر رئیس جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان به آمریکا از اهم آنها بوده است.

اروپایی‌ها در تلاشند تا با پایبندنگه‌داشتن آمریکا به برجام، در باره خواست این کشور مبنی بر تمدید نامحدود محدودیت‌های اعمال‌شده بر برنامه هسته‌ای ایران و نیز در باره تشدید نظارت‌ها بر این گونه فعالیت و ابعاد احتمالا نظامی مرتبط با آن و نیز برای مهار برنامه موشکی ایران و رفتار و رویکردها آن در منطقه یک پروتکل تکمیلی امضا کنند.

گرچه علائم و سیگنال‌های مثبتی از واشنگتن نسبت به این تلاش‌ها به رسانه‌ها راه یافته، ولی هنوز هم به طور قطعی معلوم نیست که ترامپ سه‌شنبه شب چه موضعی را در قبال برجام اعلام خواهد کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشست خبری هفتگی خود درروز دوشنبه در باره خروج احتمالی آمریکا از توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت که به نظر او پیش‌بینی تصمیم‌گیری دونالد ترامپ “هنوز زود” است و باید کمی صبر کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه (۱۷ اردیبهشت/ ۷ مه) در جمع خبرنگاران گفت: «برجام ویژگی‌های خود را دارد و یک توافق چندجانبه و بین‌المللی است و خروج از برجام به سادگی امکان‌پذیر نیست. آمریکا در صورت خروج از برجام باید تاوان سنگینی بپردازد.»

او درباره چند و چون این “تاوان سنگین” تنها به از دست رفتن اعتماد به آمریکا اشاره کرد و توضیح بیشتری نداد. تا جایی که به مفاد توافق هسته‌ای و برنامه اجرایی آن مربوط می‌شود خروج از برجام تنها برای جمهوری اسلامی پیامد مستقیم دارد و می‌تواند به اعمال مجدد برخی تحریم‌ها و وضع تحریم‌های جدید منجر شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بر پایه مصوبه کنگره آمریکا، دونالد ترامپ باید هر ۱۲۰ روز یک‌بار درباره پایبندی به برجام و ادامه یا عدم ادامه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی تصمیم بگیرد. موعد بعدی این تصمیم‌گیری روز شنبه (۱۲ مه/ ۲۲ اردیبهشت) است.

دونالد ترامپ بارها توافق هسته‌ای با ایران را بدترین توافق تاریخ آمریکا خوانده و گفته اگر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اصلاح نشود آمریکا به آن پایبند نخواهد بود.

رئیس جمهور ایالات متحده معتقد است توافق هسته‌ای مانع ادامه برنامه‌های موشکی مناقشه‌برانگیز ایران نشده، جلوی اقدام‌های “بی‌ثبات‌کننده” این کشور در منطقه را نگرفته و محدودیت زمانی مناسب را برای فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی لحاظ نکرده است.

تائید مذاکره درباره یمن

ایران تا کنون به طور رسمی هر گونه مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای و مذاکره بر سر برنامه‌های موشکی و حضور منطقه‌ای خود را رد کرده اما سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید دست‌کم درباره یمن مذاکراتی میان تهران و چهار کشور اروپایی انجام شده است.

بهرام قاسمی در پاسخ به پرسشی درباره گفت‌وگوهای هفته گذشته میان ایران و کشورهای اروپایی گفت: «مذاکرات رم در ادامه مذاکراتی بود که در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ انجام گرفت و در این مذاکرات ایران و نمایندگان چهار کشور اروپایی آلمان، فرانسه، ایتالیا و انگلستان حضور داشتند.»

سخنگوی وزارت خارجه افزود این مذاکرات درباره “مسائل یمن و مشکلاتی که مردم این کشور با آن روبرو هستند” انجام شد. او مدعی شد در این مذاکرات “توافق جدیدی صورت نگرفته و نخواهد گرفت”.

بیشتر بخوانید: تاثیرات خروج احتمالی آمریکا از برجام بر جنگ قدرت در ایران

رئیس جمهور ایران درباره این گونه مذاکرات با صراحت بیشتری سخن گفته است: «درباره مسئله منطقه؛ ما می‌خواهیم با دنیا حرف بزنیم تا منطقه ما امن باشد. ما با ترکیه و روسیه، راجع به سوریه در حال مذاکره بوده و با کشورهای مختلف برای یمن در حال مذاکره هستیم اما باید به دنیا بگوییم با تروریسم در هر کجای منطقه باشد مبارزه خواهیم کرد.»

حسن روحانی روز گذشته (یکشنبه ۱۶ اردیبهشت) در جمع مردم سبزوار، ضمن بیان این سخنان، در عین حال مانند دیگر مسئولان حکومتی هر گونه مذاکره بر سر برنامه موشکی و آنچه او “سلاح و دفاع کشورمان” خوانده را رد کرد.

سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) گرچه پایبندی خود به توافق هسته‌ای را اعلام کرده‌اند، بیش از پیش در مورد ضرورت اصلاح این توافق با کاخ سفید هم‌صدا شده‌اند و از “مذاکرات تکمیلی” درباره مسائلی چون برنامه موشکی و نقش منطقه‌ای ایران سخن می‌گویند.

با این تحولات، وضعیت ایران در صورت خروج آمریکا از برجام بسیار شکننده به نظر می‌رسد، به خصوص اگر کشورهای اروپایی برای تامین نظر دونالد ترامپ بر انجام “مذاکرات تکمیلی” پافشاری کنند.

ظاهرا ایران هنوز از کشورهای اروپایی کاملا قطع امید نکرده است. روحانی ظهر دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی گفت: «اگر اهداف ما از برجام بدون آمریکا محقق شود، چه بهتر؛ در غیر این صورت تصمیم خود را خواهیم گرفت.»

واکنش‌های غیرقابل تصور ایران؟

سخنگوی وزارت خارجه درباره واکنش ایران به خروج احتمالی آمریکا از برجام گفته است: «در صورت خروج آمریکا از برجام، تصمیماتی که غیرقابل تصور برای آمریکا خواهد بود اتخاذ می‌کنیم و همان‌طور که گفتم در این زمینه تدابیر لازم در نظر گرفته شده است.»

حسن روحانی نیز روز گذشته با بیان این که آمریکا در صورت خروج از برجام “به زودی دچار پشیمانی تاریخی می‌شود” گفته بود: «برای هر تصمیم ترامپ، برنامه داریم.»

رئیس دولت دوازدهم احتمال داده آمریکا در رابطه با برجام چند سناریو را مد نظر داشته باشد و خروج از برجام، لطمه‌زدن به آن یا جدا شدن راه اروپا و آمریکا را مهم‌ترین این سناریوها عنوان می‌کند.

بیشتر بخوانید: روحانی: خروج آمریکا از برجام پشیمانی تاریخی به بار می‌آورد

او تاکید کرد که برای واکنش به خروج احتمالی آمریکا از برجام “از چند ماه پیش همه دستورات لازم به بخش‌های مرتبط اجرایی کشور” از جمله به مسئولان سازمان انرژی اتمی داده شده است.

حسن روحانی افزود: «بخش اقتصادی هم دستورات لازم را اخذ کرده و اینکه شما می‌بینید دولت طرح جدیدی برای ساماندهی ارز اتخاذ کرد بر همین مبنا بود که آمریکا بفهمد هر توطئه‌ای بخواهد علیه ملت اجرا کند مردم باید خیالشان راحت باشد.»

ناکامی سیاست ساماندهی ارز

برخلاف این ادعا، سیاست ساماندهی ارز که از ۲۱ فروردین با اعلام تک‌نرخی شدن دلار با بهای ۴۲۰۰ تومان به اجرا گذاشته شد تا کنون ناکام مانده و قیمت دلار در بازار آزاد نه تنها کاهش نیافت که به ۶۳۰۰ تومان نیز رسیده است.

حسن روحانی و وزیر خارجه، محمد جواد ظریف یکی از هدف‌های اصلی آمریکا را “محدود کردن استقلال، قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران” خوانده و تاکید کرده‌اند که پیگیری این هدف با واکنش قاطع جمهوری اسلامی روبرو خواهد شد.

علاوه بر تدبیرهایی مانند از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم مانند دوران پیش از توافق که رئیس سازمان انرژی اتمی از آن سخن گفته، یکی دیگر از واکنش‌های ایران به خروج آمریکا از برجام، چنان که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته، می‌تواند خروج جمهوری اسلامی از معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی (NPT) باشد.

بیشتر بخوانید: وزیر خارجه بریتانیا: خروج از برجام یک اشتباه است

سخنگوی وزارت خارجه دولت دوازدهم در نشست خبری هفتگی خود از تشریح جزئیات واکنش‌های ایران به تصمیم احتمالی ترامپ خودداری کرد: «من ترجیح می‌دهم در مورد مکانیزم‌ها و گزینه‌هایی که مطرح است صحبت نکنم. بعد از ۲۲ اردیبهشت و تصمیم احتمالی که توسط مقامات آمریکایی اتخاذ می‌شود در این ارتباط بیشتر صحبت می‌کنیم.»

برخی از کارشناسان معتقدند “تصمیمات غیرقابل تصور” جمهوری اسلامی برای واکنش به خروج احتمالی آمریکا از برجام، هر چه باشد و حتی اگر به خطر انداختن منافع ایالات متحده و متحدانش در منطقه را نیز در بر بگیرد، نمی‌تواند برای این کشور و حل بحران‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران چندان سودمند باشد.

leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

> <<

Didgah.tv

خبرهای مهم

۲۷ آذر ۱۳۹۷ ۸.۳۵ ب.ظ

{توافق ایران، ترکیه و روسیه برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه منبع پیک ایران Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

۲۷ آذر ۱۳۹۷ ۸.۳۰ ب.ظ

{جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد /تصویب راهکارهای وزارت نفت برای عرضه گسترده تر نفت در بورس انرژی ایرنا نوشت: شورای عالی هماهنگی اقتصادی عصر سه شنبه به ریاست حجت الاسلام و…

۲۷ آذر ۱۳۹۷ ۸.۲۳ ب.ظ

{تکنولوژی آنتن های هوشمند هوآوی، ابتکاری نوین در حوزه ارتباطات 5G تکنولوژی مدیریت آنتن های جدید هوآوی با الهام از سیستم مدیریت هسته های پردازنده در گوشی های این شرکت توسعه یافته است …

۲۷ آذر ۱۳۹۷ ۸.۰۲ ب.ظ

{ایجاد اصلاحات در لایحه مالیات بر ارزش افزوده خانه ملت نوشت: نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، نشست امروز کمیسیون متبوعش با دستورکار بررسی ایجاد اصلاحات در لایحه مالیات بر ارزش افزوده…

۲۷ آذر ۱۳۹۷ ۸.۰۲ ب.ظ

{واکسینه کردن ۳.۵ میلیون راس دام لرستان در حال انجام است سرپرست اداره کل دامپزشکی لرستان گفت: بحث واکسیناسیون بیماری‌ها را در دستور کار داریم و کانون‌های بیماری پی پی آر در استان کمتر…

۲۷ آذر ۱۳۹۷ ۸.۰۰ ب.ظ

{جزایر ناز قشم، اعجاز قدم برداشتن روی دریا راه رفتن روی آب، بیشتر شبیه به رویاست تا واقعیت، اما این رویا در بخشی از جنوب کشور عزیزمان به حقیقت بدل شده است. جزایر ناز قشم این امکان را برای…

۲۷ آذر ۱۳۹۷ ۷.۵۹ ب.ظ

{حذف قراردادهای پیمانی در دستگاه‌های دولتی خانه ملت نوشت: سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، از بررسی وضعیت قراردادی های موقت‌ نیروهای وزارت نفت و پیشنهاد حذف قراردادهای پیمانی در دستگاه‌های…

۲۷ آذر ۱۳۹۷ ۷.۴۷ ب.ظ

{چرا امروز طلا در جهان گران شد و در ایران ارزان؟ رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران،گفت:امروز نرخ سکه در بازار داخل با وجود رشد قیمت جهانی طلا باز هم روند کاهشی داشت. منبع…

۲۷ آذر ۱۳۹۷ ۷.۴۷ ب.ظ

{هفت‌ونیم میلیارد تومان؛ سنگ بزرگ مقابل طارمی و پرسپولیس اگر طارمی حاضر به کاهش حقوقش باشد، پرسپولیس نزدیک ترین تیم به اوست. منبع خبرآنلاین Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+