اخبار

تعدیل موضع آمریکا درباره «به صفر رساندن» صادرات نفت ایران

تعدیل موضع آمریکا درباره «به صفر رساندن» صادرات نفت ایران

در دور قبلی تحریم‌ها که از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ اجرا شد، صادرات نفت ایران روزانه ۱.۲ میلیون بشکه کاهش یافت و به یک میلیون بشکه رسید.
در دور قبلی تحریم‌ها که از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ اجرا شد، صادرات نفت ایران روزانه ۱.۲ میلیون بشکه کاهش یافت و به یک میلیون بشکه رسید.

بعد از اظهارات یک مقام آمریکایی درباره فشار به مشتریان تهران برای «به صفر رساندن» خرید نفت از ایران تا روز چهارم نوامبر، یک مقام وزارت خارجه آمریکا با تعدیل این اظهارات گفته که واشینگتن در تلاش است «تا حد ممکن مشتریان بیشتری را به قطع کامل خرید نفت از ایران مجاب کند».

این مقام که نامش فاش نشده، به شبکه «سی‌ان‌بی‌سی» گفته است آمریکا با هر کدام از مشتریان نفتی که در حال کاهش خرید نفت ایران هستند، به صورت جداگانه در حال کار کردن است تا ایران را مجبور به تغییر رفتارهای «تهدیدآمیزش» کند.

قبل از اظهارات روز پنجم تیرماه مقام آمریکایی درباره لزوم قطع کامل صادرات نفت ایران تا چهارم نوامبر (۱۳ آبان)، پیش‌بینی می‌شد که تولید و صادرات روزانه ایران تا پایان سال، حدود نیم میلیون بشکه افت داشته باشد.

اما بعد از آن اظهارات که به معنی افت دو میلیون بشکه‌ای تولید و صادرات نفت ایران است، قیمت نفت در بازارهای جهانی اوج گرفت. نفت شاخص برنت در روز پنجشنبه نزدیک به ۷۸ دلار معامله شد.

هلیما کرافت، کارشناس بازار کالا در رویال بانک کانادا، به سی‌ان‌بی‌سی گفته که انتظار می‌رود تا پایان سال صادرات نفت ایران روزانه ۷۰۰ هزار بشکه کاهش یابد.

وی گفت که آمریکا با موضعی «تهاجمی» وارد کارزار تحریم شده است.

در میان مشتریان ایران، کره‌جنوبی و ژاپن از متحدان استراتژیک آمریکا هستند. اما معلوم نیست چین و هند به عنوان بزرگترین مشتریان نفتی ایران، دقیقا چه تصمیمی بگیرند.

با این‌حال، گزارش‌هایی منتشر شده که می‌گوید وزارت نفت هند از پالایشگاه‌های این کشور خواسته است که برای «کاهش چشمگیر یا قطع خرید نفت ایران» آماده باشند.

در این میان، سونجای شوجیر از مقامات ارشد وزارت نفت هند، روز پنجشنبه به شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» گفت که هند با درخواست آمریکا برای توقف کامل خرید نفت ایران موافقت نمی‌کند.

وی اظهار داشت: «ما تابع تحریم‌های سازمان ملل هستیم نه تحریم‌های یکجانبه آمریکا».

ترکیه، از مشتریان دیگر نفت ایران نیز اعلام کرده که زیر بار تحریم‌های نفتی آمریکا نخواهد رفت.

در دور قبلی تحریم‌ها که از سال ۲۰۱۲ تا آخر ۲۰۱۵ در دوران باراک اوباما به اجرا گذاشته شد، صادرات نفت ایران روزانه ۱.۲ میلیون بشکه کاهش یافت و به حدود یک میلیون بشکه رسید.

خانم کرافت می‌گوید که در دور جدید تحریم‌ها انتظار می‌رود که میزان افت صادرات نفت ایران بیشتر از دور قبل باشد.

در این میان، نشریه «پلاتز» روز پنجم تیرماه از قول یک مقام اجرایی شرکت «سینوپک» چین که سومین تولیدکننده بزرگ محصولات پتروشیمی در جهان و یکی از مشتریان عمده نفت ایران است، گفته که درباره سیاست دولت چین نمی‌تواند اظهارنظر کند، اما اگر پکن نخواهد زیر بار درخواست آمریکا برود، مشکلی پیش نخواهد آمد.

به گفته وی، پالایشگاه‌های چینی از نفتکش‌هایی برای انتقال نفت ایران استفاده می‌کنند که هیچ ارتباطی با آمریکا ندارند.

با این‌حال، خبرگزاری رویترز ماه گذشته از قول چند منبع آگاه گزارش داد که ایران از چین درخواست تضمین برای ادامه خرید نفت این کشور در سطح کنونی کرده، اما هم دولت چین و هم پالایشگاه‌های این کشور از دادن چنین تضمینی خودداری کرده‌اند.

این خبرگزاری روز پنجشنبه نیز با بازتاب سخنان مقام آمریکایی درباره همکاری این کشور با مشتریان تهران برای کاهش خرید نفت از ایران، گزارش داده که مقامات مسئول آمریکا در رابطه با تحریم‌ها، هفته جاری به اروپا سفر کردند و برای سفر به خاورمیانه و آسیا آماده می‌شوند.

بر اساس این گزارش، آمریکا می‌خواهد عربستان و دیگر کشورهای خلیج فارس را تحت فشار قرار دهد تا تضمین دهند که هنگام اجرای تحریم‌های ایران، نفت کافی به بازار تزریق خواهند کرد.

بر اساس گزارش سی‌ان‌بی‌سی، پلاتز، سی‌ان‌ان و خبرگزاری رویترز/ د.خ /ک.ر

leave a reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

> <<

Didgah.tv

خبرهای مهم

03 دسامبر 2022 12.05 ق.ظ

Didgah TVش, دسامبر 3, 2022 12:05ق.ظURL:Embed:برنامه کاوه آهنگر ۱۱ آذر ۱۴۰۱ – 2 دسامبر 2022 – دکتر کورش عرفانی موضوع بحث و تحلیل دکتر کورش عرفانی در برنامه کاوه آهنگر این هفته، اهمیت تلاش برای پیروزی جنبش انقلابی…

02 دسامبر 2022 7.54 ب.ظ

با پیشرفت جنبش اعتراضی و تبدیل آن به جنبش انقلابی بسیاری در مورد آینده ی آن به گمانه زنی پرداخته اند. سرنوشت هیچ جنبشی از قبل تعیین شده نیست، همه چیز بستگی به اراده ی پرسشگری دارد که از خود می…

01 دسامبر 2022 10.20 ب.ظ

Didgah TVپ, دسامبر 1, 2022 10:20ب.ظURL:Embed:رهبری برای کار و سازماندهی است نه نمایش و خودنمایی برنامه ویژه قیام اعتراضی مردم در ایران – (شماره ی 64) – کورش عرفانی چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ – 01 دسامبر 2022 #زندگی_انسانی_جمهوری_ایرانی…

01 دسامبر 2022 4.40 ب.ظ

Didgah TVپ, دسامبر 1, 2022 4:40ب.ظURL:Embed:پنج شاخصِ راهنما برای رهبران میدانی در بازشناسی و انتخاب رهبران فرامیدانی – کورش عرفانی گزیده ای از برنامه ویژه قیام اعتراضی مردم در ایران – (61) : شاخص های…

30 نوامبر 2022 11.10 ب.ظ

Didgah TVچ, نوامبر 30, 2022 11:10ب.ظURL:Embed:رهبری جنبش و مسئولیت هماهنگی اعتراضات و اعتصابات سراسری برنامه ویژه قیام اعتراضی مردم در ایران – (شماره ی 63) – کورش عرفانی چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ – 30 نوامبر…

30 نوامبر 2022 1.33 ب.ظ

Didgah TVچ, نوامبر 30, 2022 1:33ب.ظURL:Embed:روش ساده ای که مردم قهرمان کردستان با آن خامنه‌ای را آسفالت کردند و در حال گسترش است ‫انتشار یافته در بالابلاگ «اتحاد براندازان» در سایت بالاترین واحد تولید…

30 نوامبر 2022 9.34 ق.ظ

Didgah TVچ, نوامبر 30, 2022 9:34ق.ظURL:Embed:جنبش انقلابی: راهگشای استقرار مدرنیته ی متکی بر فرهنگ ایرانی برنامه ویژه قیام اعتراضی مردم در ایران – (شماره 62) – کورش عرفانی دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ – 28 نوامبر…

30 نوامبر 2022 8.02 ق.ظ

Didgah TVچ, نوامبر 30, 2022 8:02ق.ظURL:Embed:شاخص های انتخاب جریان سیاسی شایسته ی رهبری جنبش برنامه ویژه قیام اعتراضی مردم در ایران – (شماره 61) – کورش عرفانی دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ – 28 نوامبر 2022 #زندگی_انسانی_جمهوری_ایرانی…

28 نوامبر 2022 1.15 ب.ظ

Didgah TVد, نوامبر 28, 2022 1:15ب.ظURL:Embed:روش برقراری همکاری میان رهبران میدانی و فرامیدانی برنامه ویژه قیام اعتراضی مردم در ایران – (شماره 60) – کورش عرفانی یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ – 27 نوامبر 2022 #زندگی_انسانی_جمهوری_ایرانی…