اخبار

آزادی سه «صیاد» ایرانی توسط عربستان سعودی پس از یک سال

آزادی سه «صیاد» ایرانی توسط عربستان سعودی پس از یک سال

مدیر روابط عمومی شیلات استان بوشهر خبر داد که سه صیاد ایرانی که خرداد ماه سال گذشته توسط گارد ساحلی عربستان بازداشت شده بودند، آزاد شده و به ایران بازگشته‌اند.

عربستان سعودی سال گذشته این افراد را «عضو سپاه پاسداران» معرفی کرده بود اما مقامات جمهوری اسلامی این ادعا را رد کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، اردشیر یاراحمدی، مدیر روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر، روز سه‌شنبه ۲۳ مرداد گفت که این سه نفر پس از گذراندن دوره محکومیت و براساس رایزنی‌های مسئولان وزارت امور خارجه دو طرف آزاد شدند.

بر اساس این گزارش، حسین زارع، سهراب و حسین اصلانی، سه نفری بودند که قایقشان وارد آب‌های عربستان سعودی شده بود و بازداشت شده بودند.

پس از بازداشت این سه نفر، مقام‌های ایران اعلام کرده بودند که پس از شلیک ماموران عربستان سعودی به سه قایق ماهیگیری ایرانی، یک صیاد کشته و سه صیاد دیگر بازداشت شده‌اند.

به گفته وزارت کشور ایران، محمود سیامر بر اثر اصابت گلوله به کمر کشته شده و فرهاد سیامر فرزند او با این قایق به ایران بازگشته بود.

وزارت امنیت عربستان اما در روایتی متفاوت از این رویداد اعلام کرده بود که بازداشت‌شدگان «عضو سپاه پاسداران» هستند و سوار بر «یک قایق حامل سلاح» به سکوهای نفتی مرجان متعلق به این کشور در خلیج فارس نزدیک شده بودند. موضوعی که مقام‌های ایرانی آن را تکذیب کرده‌اند.

به دنبال این اتفاق فعالیت کشتی‌های ماهیگیری در استان بوشهر تا مدتی متوقف شد. درباره وضعیت این صیادان گزارش جدیدی منتشر نشده است.

یک ماه بعد دو شناور صیادی عربستان سعودی به دلیل ورود به آب‌های ایران، توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران متوقف شد.

در هر دو رویداد افراد بازداشت‌شده اتباع هندی معرفی شدند و ایران اعلام کرده بود که درباره آنها بر اساس «رفتار متقابل» عربستان سعودی با ملوانان بازداشت‌شده ایرانی، تصمیم‌گیری خواهد شد.

درباره آزادی یا ادامه بازداشت این صیادان نیز اخیرا گزارشی منتشر نشده است.

مدیر روابط عمومی شیلات بوشهر در اردیبهشت‌ماه سال جاری خبر داده بود که دو صیاد ساکن جزیره خارک که سال گذشته توسط گارد ساحلی عربستان سعودی دستگیر شده بودند، روز جمعه، ۲۸ اردیبهشت، آزاد شدند.

عبور شناورهای صیادی در مرزهای آبی که به توقیف این شناورها و بازداشت سرنشینان آنها منجر شده، در چند سال اخیر به تواتر در رسانه‌های ایران و دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس گزارش شده و علاوه بر عربستان سعودی مقام‌های کویتی و قطری نیز هر از چندی از توقف شناورهای ایران و بازداشت سرنشینان آنها خبر داده‌اند.

تیره‌تر شدن روابط ایران و عربستان سعودی باعث بازتاب گسترده‌تر این اتفاقات شده است.

در همین حال خبرگزاری رسمی عربستان سعودی روز سه‌شنبه، ۱۹ تیرماه، از شکایت رسمی این کشور از جمهوری اسلامی به سازمان ملل «به دلیل نقض حریم دریایی» خود خبر داده بود.

با استفاده از ایرنا، خبرگزاری میزان و رادیو فردا / ا.م / پ.پ

leave a reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

> <<

Didgah.tv

خبرهای مهم

05 آوریل 2024 8.59 ب.ظ

نگارنده باردیگر در راستای هشدارهای پیشین خود از تمامی ایرانیان به خواب رفته، خود را به خواب زده و یا علاقمند به خواب می خواهد که صدای کر کننده ی پای هیولایی که به سوی کشورمان روان شده را بشنوند.…

05 آوریل 2024 12.29 ق.ظ

برای صهیونیست های کابینه ی نتانیاهو جنگ ضروری حیاتی است، اما نه برای فردا، امروز، حالا. هشیار باشیم! دشمنان بشریت دست به کار شده اند و اگر متوجه وخامت اوضاع نشویم کار انسان روی سیاره ی زمین…

30 مارس 2024 9.44 ق.ظ

در سایه ی این نکات بدیهی است که سال 1403 خورشیدی می تواند برای نیروهای سیاسی واقع بین و عمل گرا سالی متفاوت از چهل سال حرف و سخن و گفتگوگرایی بی حاصل باشد.

22 مارس 2024 9.24 ب.ظ

اینک بر ما ایرانیان است که با درک این ریزه کاری های لازم و ضروری تصمیم بگیریم آیا می خواهیم به چنین نوع از کار جدید اجتماعی و سیاسی بپیوندیم و منشاء تغییر برای شرایط نابسامان کشور عزیزمان ایران…

20 مارس 2024 1.04 ق.ظ

ما از همه ی ایرانیانی که چنین نگاهی به تغییر و تحول در ایران وضرورت کار منظم سازمان یافته برای آن را دارند دعوت میکنیم که به حزب ما بپیوندند تا در مسیر استقرار «زندگی انسانی  جمهوری ایرانی»…

15 مارس 2024 10.04 ب.ظ

اینک یک «کمیته تدارک تشکیل جبهه ی مردمی جمهوری دوم» بنا گذاشته شده که آماده ی پذیرایی از هموطنان دیگر برای پیشبرد کار تدارکاتی است. ا

12 مارس 2024 7.14 ق.ظ

براساس روایت های مردم در محل و نیز از طریق فیلم ها و عکس های رویدادهای پیاپی، به علاوه ی تلفات ناشی از مسدود کردن یا از بین بردن نیازهای حیاتی زندگی، برآورد محتمل تر، در ارزیابی من، این است…

08 مارس 2024 2.44 ب.ظ

طرح «جبهه ی مردمی جمهوری دوم» یکی از امکان هایی است که در اختیار داریم. نیاز به جدیت، ثبات رفتاری و پشتکار بسیار دارد و بس. شدنی است اگر بخواهیم. انتخاب با ماست.

08 مارس 2024 1.54 ب.ظ

  توضیح مترجم: هیولای تروریست اسرائیل تمامی مرزهای جنون خونریزی در تاریخ بشر را در نوردیده و می رود که فصل جدیدی در تاریخ شقاوت و بی رحمی و جنایت رقم زند. هر گونه شاخص اخلاقی ساخته و پرداخته…