اخبار

بولتون: بازگشت تحریم‌ها تأثیری قدرتمند بر اقتصاد و افکار عمومی ایران داشته است

بولتون: بازگشت تحریم‌ها تأثیری قدرتمند بر اقتصاد و افکار عمومی ایران داشته است

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ می‌گوید گرچه تغییر رژیم ایران بخشی از سیاست دولت آمریکا نیست، اما بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، تأثیری قدرتمند بر افکار عمومی و اقتصاد ایران داشته است.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در اواسط مرداد ماه و به دنبال اعلام خروج ایالات متحده از برجام از سر گرفته شد، چرا که واشینگتن معتقد بود توافق هسته‌ای ایران در جلوگیری از فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه ناکام بود و علاوه بر آن ایران در مورد نیت دستیابی به سلاح هسته‌ای صادق نبوده است.

پس از خروج آمریکا از برجام، و به رغم تأکید دیگر قدرت‌های دخیل در توافق هسته‌ای بر حفظ برجام و حمایت از شرکت‌های طرف تجارت و معامله با ایران، موضع سرسختانه دولت دونالد ترامپ در قبال ایران و تأکید جدی واشینگتن بر اجرای تحریم‌ها، بسیاری از شرکت‌های خارجی را مصمم به توقف فعالیت‌هاشان در ایران کرده است.

در این میان، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آقای ترامپ که از اسرائیل دیدار می‌کند، تصریح کرده که بازگشت تحریم‌های ایران، اکنون هم تأثیری قابل توجه بر اقتصاد ایران، و نیز افکار عمومی در داخل کشور گذاشته است.

بر پایه گزارش رویترز، آقای بولتون در کنفرانس خبری روز چهارشنبه‌اش در اورشلیم در پاسخ به پرسشی در مورد همفکری آمریکا و اسرائیل در مورد بهره‌برداری احتمالی از اعتراض‌های اقتصادی در ایران و اینکه آیا چنین اعتراض‌هایی می‌تواند تهدیدی ملموس برای حکومت ایران باشد، تأکید کرد که «تغییر رژیم در ایران، سیاست آمریکا نیست اما ما خواهان تغییراتی بزرگ در رفتار حکومت ایران هستیم».

اقتصاد ایران به ویژه در ماه‌های اخیر با مشکلاتی چون میزان بالای بیکاری، تورم، و سقوط ارزش ریال دست و پنجه نرم می‌کند و بازگشت تحریم‌های ایران می‌تواند وضعیت اقتصادی در ایران را وخیم‌تر کند.

از دی ماه سال گذشته، هزاران نفر از ساکنان شهرهای مختلف ایران، در اعتراض به افزایش قیمت‌ها، نبود فرصت‌های شغلی و فساد گسترده دولتی دست به تظاهرات و تجمعات اعتراضی زده‌اند که موج اخیر این اعتراض‌ها در مرداد ماه امسال در تهران، اصفهان، کرج، و چندین شهر دیگر جریان داشت.

این اعتراض‌های که عمدتاً با شعارهایی در مورد مطالبات اقتصادی و علیه گرانی شکل می‌گرفت، به سرعت در شهرهای مختلف به تجمعاتی علیه دولت حسن روحانی و دیگر ارکان حکومت ایران بدل می‌شد و در آنها شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی و نیز در تمجید از حکومت پهلوی سر داده می‌شد.

چنین اعتراض‌هایی در حالی است که جمهوری اسلامی خود را برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آماده می‌کند که در جریان آن با سرنگونی حکومت پهلوی، به تاریخ طولانی استقرار نظام پادشاهی در ایران پایان داده شد.

اکنون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا می‌گوید که اثرات اقتصادی [بازگشت تحریم‌ها] قطعی و حتی قدرمندتر از آن است که واشینگتن پیش‌بینی می‌کرد.

او در عین حال اضافه کرده که به رغم این اثرات، «فعالیت‌های ایران در منطقه همچنان به شکلی تهاجمی ادامه دارد؛ از جمله آنچه آنها در عراق، سوریه، لبنان، و یمن انجام می‌دهند، و آنچه در تنگه هرمز تهدید به انجام آن دارند»؛ اشاره‌ای به سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهور، و برخی فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی مبنی بر مسدود کردن تنگه هرمز در صورت قطع صادرات نفت ایران.

بخشی از تحریم‌های ایران که در مرداد ماه از سر گرفته شد، از جمله داد و ستد طلا و فلزات گرانبها، صنایع خودروسازی و نیز امکان خرید دلار آمریکا را هدف گرفته است و بر اساس برنامه‌ریزی وزارت خزانه‌داری آمریکا، دور بعدی تحریم‌ها که در اواسط آبان ماه اجرایی می‌شود، بخش‌های بانک و بیمه و نیز صنعت نفت ایران را هدف قرار می‌دهد.

اما آقای بولتون روز چهارشنبه تأکید کرده که آمریکا علاوه بر تحریم‌های اقتصادی از ابزارهای دیگری هم برای فشار بر ایران استفاده خواهد کرد. گرچه به نوشته رویترز او جزئیات بیشتری در این باره بیان نکرده است.

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ همچنین گفته است که ما امیدواریم دولت‌های اروپایی هم مانند شرکت‌های اروپایی دریابند که «انتخاب بین تجارت با ایران یا متجارت با آمریکا بسیار روشن است».

او یادآور شده که خواهیم دید چه چیزی در ماه نوامبر (با بازگشت دور دوم تحریم‌ها) اتفاق می‌افتد اما رئیس‌جمهور ترامپ به روشنی گفته است که خواهان حداکثر فشار بر ایران است.

آقای بولتون اضافه کرده نباید شکی در این باشد که آمریکا خواهان حل صلح‌آمیز مسئله است اما «ما کاملاً برای هر شرایطی که ایران ایجاد کند، آماده هستیم».

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و رادیوفردا؛ م.ا.

leave a reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

> <<

Didgah.tv

خبرهای مهم

19 آوریل 2024 5.34 ب.ظ

به این ترتیب، باید احتمال داد که زوج سرمایه داری-صهیونیسم به عنوان سرطانی در 1) فاز آخر 2) بدخیم 3) بدون درمان 4) در بدنی ضعیف وبی جان و 5 ) نزد بیماری روحیه باخته، کار بشریت، تمدن و حیات را در کره…

14 آوریل 2024 9.59 ب.ظ

یک بار باید همت کنیم و رژیم ضد بشری و ضد ایرانی دست نشانده ی صهیونیسم را که از سال 57 به تامین منافع اسرائیل مشغول است پایین بکشیم و ایرانمان را از سلطه ی لندن و تل آویو و مثلث مامور آنها، آخوند-پاسدار-بازاری…

12 آوریل 2024 10.04 ب.ظ

یا جامعه ی مدنی اسرائیل در آن جا و بخش آگاه مردم ایران در این جا دست به حرکتی مهم و نجات بخش می زنند و یا سرنوشت هر دو در دست سایکوپت های آدمخوار تروریست ضد بشر تباه خواهد شد.

05 آوریل 2024 8.59 ب.ظ

نگارنده باردیگر در راستای هشدارهای پیشین خود از تمامی ایرانیان به خواب رفته، خود را به خواب زده و یا علاقمند به خواب می خواهد که صدای کر کننده ی پای هیولایی که به سوی کشورمان روان شده را بشنوند.…

05 آوریل 2024 12.29 ق.ظ

برای صهیونیست های کابینه ی نتانیاهو جنگ ضروری حیاتی است، اما نه برای فردا، امروز، حالا. هشیار باشیم! دشمنان بشریت دست به کار شده اند و اگر متوجه وخامت اوضاع نشویم کار انسان روی سیاره ی زمین…

30 مارس 2024 9.44 ق.ظ

در سایه ی این نکات بدیهی است که سال 1403 خورشیدی می تواند برای نیروهای سیاسی واقع بین و عمل گرا سالی متفاوت از چهل سال حرف و سخن و گفتگوگرایی بی حاصل باشد.

22 مارس 2024 9.24 ب.ظ

اینک بر ما ایرانیان است که با درک این ریزه کاری های لازم و ضروری تصمیم بگیریم آیا می خواهیم به چنین نوع از کار جدید اجتماعی و سیاسی بپیوندیم و منشاء تغییر برای شرایط نابسامان کشور عزیزمان ایران…

20 مارس 2024 1.04 ق.ظ

ما از همه ی ایرانیانی که چنین نگاهی به تغییر و تحول در ایران وضرورت کار منظم سازمان یافته برای آن را دارند دعوت میکنیم که به حزب ما بپیوندند تا در مسیر استقرار «زندگی انسانی  جمهوری ایرانی»…

15 مارس 2024 10.04 ب.ظ

اینک یک «کمیته تدارک تشکیل جبهه ی مردمی جمهوری دوم» بنا گذاشته شده که آماده ی پذیرایی از هموطنان دیگر برای پیشبرد کار تدارکاتی است. ا