اخبار

جدل‌ها در ایران بر سر واگذاری گذرگاه اینترنت به نیروهای مسلح در ایران؛ آیا دولت روحانی کوتاه می‌آید

جدل‌ها در ایران بر سر واگذاری گذرگاه اینترنت به نیروهای مسلح در ایران؛ آیا دولت روحانی کوتاه می‌آید

وزیر ارتباطات ایران می گوید در صورت تصویب مجلس برای واگذاری گذرگاه اینترنت بین‌الملل به نیروهای مسلح، این وزارتخانه با وجود مخالفت ملزم به اجرای آن است.

محمدجواد آذری جهرمی گفت یکی از دلایل مطرح شدن چنین طرحی آن است که برخی معتقدند «وزارت ارتباطات و اپراتورها صلاحیت لازم بر اعمال مقررات حاکمیتی و پالایش فضای مجازی ندارند».

وی اضافه کرد که وزارتخانه تحت مدیریت او، در بحث‌های کارشناسی، مخالفت خود را با چنین طرحی اعلام کرده است، اما «در صورتی که این طرح تصویب شود، ملزم به اجرای آن هستیم».

اشاره وزیر ارتباطات ایران به طرحی است که طی روزهای اخیر در فضای رسانه‌ای ایران مطرح شده است. بر اساس طرح «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» و در ماده دوازدهم این طرح، پیشنهاد شده است که مدیریت گذرگاه بین‌الملل (اینترنت) از بدنه دولت جدا شود و در اختیار نیروهای مسلح قرار بگیرد.

بر اساس این ماده «مرزبانی دیجیتال و دفاع سایبری» از ایران و همچنین «جلوگیری از بهره‌برداری غیرمجاز از داده‌های مجازی» باید با «محوریت ستاد کل نیروهای مسلح» و از سوی مراجع ذی‌ربط انجام شود و «حدود و ثغور» آن نیز «با پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح به تصویب فرماندهی معظم کل قوا خواهد رسید.»

مساله واگذاری مدیریت گذرگاه اینترنت به نیروهای مسلح از سوی نصرالله پژمان‌فر، از نمایندگان اصول‌گرای عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم، ارائه شده است.

مقام های محافظه کار جمهوری اسلامی در حالی به دنبال تغییر در فضای سایبری جمهوری اسلامی هستند که ایران به عنوان یکی از کشورهای مهاجم سایبری شناخته می شود.

ایالات متحده بارها نسبت به حملات سایبری ایران در کنار چین و روسیه هشدار داده است.

از سوی دیگر، تنش سایبری بخصوص درباره برنامه هسته ای ایران در سالهای اخیر سابقه داشته است. چهار سال پیش نیروگاه بوشهر هدف حمله سایبری موسوم به استاکس نت قرار گرفت.

یک تلویزیون اسرائیلی روز چهارشنبه هفته پیش گزارش داد زیرساخت و شبکه های استراتژیک ایران در چند روز گذشته تحت حمله ویروسی مشابه «استاکس نت» اما به مراتب «خطرناک تر، پیشرفته تر و پیچیده تر» قرار گرفته است و مقام های اسرائیلی حاضر نیستند درباره هر گونه نقش خود در این باره اظهار نظر کنند.

این گزارش این هفته با واکنش جمهوری اسلامی روبرو شد و وزیر ارتباطات و رییس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیر ساخت ایران ادعا کردند که حمله‌ای سایبری از یک مبدا علیه ایران دفع شده است.

https://www.didgah.tv/wp-content/uploads/2018/11/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4-27.gif

leave a reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

> <<

Didgah.tv

خبرهای مهم

19 آوریل 2024 5.34 ب.ظ

به این ترتیب، باید احتمال داد که زوج سرمایه داری-صهیونیسم به عنوان سرطانی در 1) فاز آخر 2) بدخیم 3) بدون درمان 4) در بدنی ضعیف وبی جان و 5 ) نزد بیماری روحیه باخته، کار بشریت، تمدن و حیات را در کره…

14 آوریل 2024 9.59 ب.ظ

یک بار باید همت کنیم و رژیم ضد بشری و ضد ایرانی دست نشانده ی صهیونیسم را که از سال 57 به تامین منافع اسرائیل مشغول است پایین بکشیم و ایرانمان را از سلطه ی لندن و تل آویو و مثلث مامور آنها، آخوند-پاسدار-بازاری…

12 آوریل 2024 10.04 ب.ظ

یا جامعه ی مدنی اسرائیل در آن جا و بخش آگاه مردم ایران در این جا دست به حرکتی مهم و نجات بخش می زنند و یا سرنوشت هر دو در دست سایکوپت های آدمخوار تروریست ضد بشر تباه خواهد شد.

05 آوریل 2024 8.59 ب.ظ

نگارنده باردیگر در راستای هشدارهای پیشین خود از تمامی ایرانیان به خواب رفته، خود را به خواب زده و یا علاقمند به خواب می خواهد که صدای کر کننده ی پای هیولایی که به سوی کشورمان روان شده را بشنوند.…

05 آوریل 2024 12.29 ق.ظ

برای صهیونیست های کابینه ی نتانیاهو جنگ ضروری حیاتی است، اما نه برای فردا، امروز، حالا. هشیار باشیم! دشمنان بشریت دست به کار شده اند و اگر متوجه وخامت اوضاع نشویم کار انسان روی سیاره ی زمین…

30 مارس 2024 9.44 ق.ظ

در سایه ی این نکات بدیهی است که سال 1403 خورشیدی می تواند برای نیروهای سیاسی واقع بین و عمل گرا سالی متفاوت از چهل سال حرف و سخن و گفتگوگرایی بی حاصل باشد.

22 مارس 2024 9.24 ب.ظ

اینک بر ما ایرانیان است که با درک این ریزه کاری های لازم و ضروری تصمیم بگیریم آیا می خواهیم به چنین نوع از کار جدید اجتماعی و سیاسی بپیوندیم و منشاء تغییر برای شرایط نابسامان کشور عزیزمان ایران…

20 مارس 2024 1.04 ق.ظ

ما از همه ی ایرانیانی که چنین نگاهی به تغییر و تحول در ایران وضرورت کار منظم سازمان یافته برای آن را دارند دعوت میکنیم که به حزب ما بپیوندند تا در مسیر استقرار «زندگی انسانی  جمهوری ایرانی»…

15 مارس 2024 10.04 ب.ظ

اینک یک «کمیته تدارک تشکیل جبهه ی مردمی جمهوری دوم» بنا گذاشته شده که آماده ی پذیرایی از هموطنان دیگر برای پیشبرد کار تدارکاتی است. ا