اخبار

دادستان کل: بابک زنجانی قطعاً اعدام می‌شود

دادستان کل: بابک زنجانی قطعاً اعدام می‌شود

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران
محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران می‌گوید حکم بابک زنجانی، اعدام است و او «قطعاً» اعدام می‌شود.

وی همچنین به‌عنوان یکی از عالی‌ترین مقام قضایی جمهوری اسلامی، «قسم جلاله» یاد کرد که «بدحجابی» در ایران با برخورد قضایی حل نمی‌شود.

آقای منتظری روز چهارشنبه (۲۷ تیر) در جمعی از بسیجیان در مشهد گفت که قضات در پرونده‌هایی همچون موسسه اعتباری ثامن‌الحجج و بابک زنجانی، به‌دنبال بازگشت «بیت‌المال» هستند.

وی اضافه کرد که وگرنه «بدانید حکم او {بابک زنجانی} اعدام است و قطعاً اعدام می‌شود.»

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پیش از این رسول کوهپایه‌زاده، وکیل بابک زنجانی، رد مال از سوی وی را در تخفیف حکم اعدام صادرشده برای وی موثر دانسته بود.

به گفته وی، در حکم زنجانی که «در دیوان عالی کشور تأیید شده‌ است مقرر شده در صورت رد مال می‌توان از مزایای ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی استفاده کرد. این ماده به عفو اشاره کرده‌ است.»

بابک زنجانی متهم است که «یک میلیون بشکه نفت» را از شرکت نفت ایران تحویل گرفته و از مبلغ دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو که موظف بوده پرداخت کند، «۱۶۰ میلیون یورو پرداخت کرده و مابقی را صرف امور شخصی کرده‌ است».

بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت پیش از این حدود هشت هزار میلیارد تومان اعلام شده بود اما مقامات وزارت نفت معتقدند که ضرر و زیان ناشی از این بدهی نیز باید پرداخت شود.

در همین حال وزیر نفت روز شنبه اعلام کرد که میزان بدهی بابک زنجانی با احتساب سود آن به حدود سه و نیم میلیارد دلار، معادل حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان رسیده‌است.

به گفته مقامات وزارت نفت، مالکیت دارایی‌های آقای زنجانی در داخل کشور به ارزش کمتر از حدود دو هزار میلیارد تومان {یک پنجم بدهی}، به وزارت نفت منتقل شده‌ است.

منتظری همچنین پرونده تشکیل شده برای موسسه مالی اعتباری ثامن‌الحجج را «۱۲۰ جلد» اعلام کرده است.

مؤسسه مالی ثامن الحجج از سال ۸۰ فعالیت خود را تحت عنوان «تعاونی ثامن الحجج دانش‌آموختگان» آغاز کرد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، این مؤسسه به دلیل سرمایه‌گذاری در بازار مسکن و رکود در این بازار ورشکست شد.

پیش‌تر احمد توکلی، نماینده مجلس نهم، گفته بود که اکثر دریافت‌کنندگان وام از مؤسسه مالی ورشکست شده «ثامن الحجج» قاضی‌های باسابقه و فرزندان روحانیون شاخص و شخصیت‌های سیاسی هستند.

وی گفته بود که «مدیرعامل مؤسسه مالی ثامن‌الحجج نفوذ زیادی دارد و حتی حکم بازداشت آقای بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی در دولت قبل را گرفته بود».

در تازه‌ترین خبر از این پرونده، محسن افتخاری، سرپرست دادگاه‌های کیفری یک استان تهران گفته که یکی از سه متهم پرونده موسسه مالی و اعتباری «ثامن الحجج» فرار کرده است.

به گفته مقام‌های قوه قضائیه، این پرونده حدود ۳۷۰ شاکی دارد و در آن «حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان تخلف مالی» رخ داده است.

«قسم جلاله» برای موثر نبودن برخورد قضایی با حجاب

محمدجعفر منتظری در بخش دیگری از اظهارات روز چهارشنبه خود، در سخنانی کم‌سابقه «قسم جلاله» (سوگند به خدا) یاد کرد که برخورد قضایی در مقوله حجاب تاثیری ندارد.

آقای منتظری گفت: «به خدا قسم در موضوعات فرهنگی و حجاب برخورد قضایی جواب نخواهد داد.»

اظهارات وی در حالی بیان می‌شود که به تازگی و پس از بروز پدیده «دختران خیابان انقلاب»، مقام‌های پلیس و قوه قضائیه از برخورد «بدون تعارف» با افرادی که به صورت علنی در خیابان‌ها حجاب خود را برمی‌دارند، سخن گفته بودند.

این مقام قضایی، «راه‌های مسالمت‌آمیز و آرام» را برای اجرای حجاب اجباری مؤثر دانست و افزود از هر طرحی که بر این اساس قصد مقابله مؤثر با بدحجابی را داشته باشد، حمایت خواهیم کرد.

به گفته وی، «بسیاری از بدحجاب‌ها فرهنگ خانوادگی‌شان چنین است که بدحجاب ظاهر می‌‌شوند و بدحجابی را بد نمی‌دانند.»

منتظری اضافه کرد که «عده‌ای از بدحجاب‌ها اعتقادی به اسلام ندارند، لائیک هستند و یا مذاهب دیگری دارند اما عده کمی هم هستند که با قصد دهن‌کجی به ارزش‌های دین و احکام اسلام این کار را می‌کنند.»

دادستان کل ایران همچنین ادامه داده که اگر نیروی انتظامی بخواهد «همه بدحجاب‌ها را بگیرد، علیه نظام و اسلام جوسازی‌های گسترده ایجاد می‌شود.»

وی تاکید کرده که «برخورد خشن با بدحجابی قطعاً جواب نمی‌‌دهد.»

مقام‌های جمهوری اسلامی سال‌هاست با صرف هزینه‌های زیاد در قالب طرح‌های مختلف، تلاش کرده‌اند با تغییر سبک زندگی مردم ایران که بی‌اعتنایی به قانون حجاب اجباری نیز بخشی از آن است، مقابله کنند.

با استفاده از ایرنا و رادیو فردا / ب.ب / پ.پ

leave a reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

> <<

Didgah.tv

خبرهای مهم

19 آوریل 2024 5.34 ب.ظ

به این ترتیب، باید احتمال داد که زوج سرمایه داری-صهیونیسم به عنوان سرطانی در 1) فاز آخر 2) بدخیم 3) بدون درمان 4) در بدنی ضعیف وبی جان و 5 ) نزد بیماری روحیه باخته، کار بشریت، تمدن و حیات را در کره…

24 مه 2024 10.36 ب.ظ

Didgah TVج, می 24, 2024 10:36ب.ظURL:Embed:تغییر واقعی در ایران به ساختارها بر می گردد نه به افراد برنامه کاوه آهنگر ۴ خرداد ۱۴۰۳ – ۲۴ می 2024 – کورش عرفانی لینک دسترسی به آخرین مقاله دکتر کورش عرفانی: بحران…

24 مه 2024 6.14 ب.ظ

با مرگ ابراهیم رئیسی و همراهان، نظام آخوندی وارد یک بحران جدید شده است. اما این امر در یک سیستم مبتنی بر «بحران‌سالاری» خصلت ذاتی آن محسوب می‌شود و با خود چندان عنصر غافلگیری را به همراه ندارد.…

23 مه 2024 7.28 ب.ظ

Didgah TVپ, می 23, 2024 7:28ب.ظURL:Embed:مراقب فاز نهایی نقشه ی نابودسازی ایران و ایرانی باشید! برنامه ویژه قیام اعتراضی – (شماره 448) – کورش عرفانی لینک دسترسی به آخرین مقاله دکتر کورش عرفانی: تفاوت تغییر…

22 مه 2024 8.48 ب.ظ

Didgah TVچ, می 22, 2024 8:48ب.ظURL:Embed:مراقب ظهور مافیاهای مخفی شده در کشور برای کسب قدرت باشید برنامه ویژه قیام اعتراضی – (شماره 447) – کورش عرفانی لینک دسترسی به آخرین مقاله دکتر کورش عرفانی: تفاوت…

21 مه 2024 8.30 ب.ظ

Didgah TVس, می 21, 2024 8:30ب.ظURL:Embed:بی نظمی، آشوب و به هم ریختگی مدیریتی رژیم و فرصت برای ضربه زدن به آن برنامه ویژه قیام اعتراضی – (شماره 446) – کورش عرفانی لینک دسترسی به آخرین مقاله دکتر کورش عرفانی:…

21 مه 2024 7.55 ق.ظ

Didgah TVس, می 21, 2024 7:55ق.ظURL:Embed:کسب آمادگی برای استفاده از فرصت هایی مانند مرگ ابراهیم رئیسی برنامه ویژه قیام اعتراضی – (شماره 445) – دکتر کورش عرفانی لینک دسترسی به آخرین مقاله دکتر کورش عرفانی:…

20 مه 2024 9.14 ب.ظ

Didgah TVد, می 20, 2024 9:14ب.ظURL:Embed:بررسی چندجانبه ی عواقب مرگ رئیسی دکتر کورش عرفانی و دکتر ابراهیم روشندل در گفتگو با شهبد امیری لینک دسترسی به آخرین مقاله دکتر کورش عرفانی: تفاوت تغییر سیاسی اختیاری…

20 مه 2024 9.51 ق.ظ

Didgah TVد, می 20, 2024 9:51ق.ظURL:Embed:خبر فوری – ۲: نتایج و عواقب مرگ رئیسی و وزیر امورخارجه ی رژیم برای خامنه ای و سایر جناح ها تلویزیون دیدگاه را به اطرافیان خود معرفی کرده و محتوای برنامه های ویژه…

20 مه 2024 9.51 ق.ظ

Didgah TVد, می 20, 2024 9:51ق.ظURL:Embed:خبر فوری – ۱: سقوط بالگرد و احتمال کشته شدن ابراهیم رئیسی تلویزیون دیدگاه را به اطرافیان خود معرفی کرده و محتوای برنامه های ویژه را به گوش هموطنانی که دسترسی به…