اخبار

دیده‌بان حقوق بشر: احکام ۶ ماه تا شش سال زندان برای ۲۴ نفر از بازداشت‌‌شدگان مرداد

دیده‌بان حقوق بشر: احکام ۶ ماه تا شش سال زندان برای ۲۴ نفر از بازداشت‌‌شدگان مرداد

بازداشت‌شدگان اعتراضات مردادماه در ایران به شش‌ماه تا شش سال زندان محکوم شدند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز سه‌شنبه ۱۵ آبان ماه اعلام کرد که قوه‌ی قضاییه‌ ایران برای حداقل ۲۴ معترض مردادماه به اتهامات «مبهم» امنیت ملی احکام شش ماه تا شش سال زندان را صادر کرده است.

در جریان تجمع‌های مرداد، شهروندان در شهرهای کرج، تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و چند شهر دیگر در اعتراض به وضعیت اقتصادی به خیابان ها رفتند.

وبسایت کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی پیشتر گزارش داده بود که نیروهای پلیس و امنیتی صدها تن از شرکت کنندگان در تجمع ها را بازداشت کرده و مورد ضرب و شتم قرار دادند.

گزارشها همچنین از مرگ یکی از معترضان به نام «رضا اوتادی» در اثر شلیک گلوله در جریان تجمع گوهردشت کرج حکایت داشت.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اختصاصی نوشت که قوه‌ قضاییه برای زنان بازداشت شده در اعتراضات مردادماه از جمله «صبا کردافشاری» ۱۹ساله و «یاسمن آریانی» ۲۳ ساله حکم‌هایی از ۶ ماه تا یک سال زندان صادر کرده است.

خانواده بازداشت شدگان مردادماه امسال در مقابل تئاتر شهر تهران اعلام کردند که به تازگی حکم ۶ ماه تا یکسال محکومیت فرزندانشان را دریافت کرده اند.

همچنین ببینید:

احکام ۶ ماه تا یکسال زندان برای زنانی که مردادماه بازداشت شدند؛ اعتراض به سکوت اصلاح طلبان

همچنین سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده است که دادستان‌ها و مقامات زندان از دسترسی بازداشت‌شدگان به وکیل در جریان بازپرسی و محاکمه امتناع کردند و به آنها فشار وارد کردند تا مجرمیت خود را بپذیرند.

مادر «صبا کردافشاری»‌ به تازگی با انتشار یک ویدئو از درباره چگونگی محکومیت و قبول اجباری مجرمیت دخترش سخن گفته است.

در بخش دیگری از گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر به مرگ افراد بازداشتی یعنی «سینا قنبری»‌ و «وحید حیدری »، «کاووس سید امامی»، فعال محیط زیست و «محمد راجی»، یکی از معترضان دراویش اشاره شده و نوشته است که مرگ این افراد از سوی مقامات جمهوری اسلامی خودکشی اعلام شده است و تا کنون درباره «محمد راجی» توضیحی ارائه نشده است. او در جریان دستگیری در اول اسفند۹۶ به شدت مجروح شده بود اما «محمد نجفی» وکیل نیز که مرگ «وحید حیدری» را گزارش کرده بود، به سه سال زندان محکوم شده است.

همچنین مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه‌ی دیده‌بان حقوق بشر درباره بازداشت‌های اخیر جمهوری اسلامی در اعتراضات مردمی گفته است که «مقامات دولت ایران همیشه در جهان تبلیغ می‌کنند که اعتراضات مداوم در کشور نشان‌دهنده‌ وجود آزادی‌های واقعی در ایران است، در حالی که همین معترضان برای سال‌ها در زندان به سر می‌برند.»

پیش از این نیز مارک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده ابراز نگرانی عمیق آمریکا نسبت به خشونت رژیم ایران با تظاهرکنندگان را اعلام کرده بود.

وزارت خارجه آمریکا وزارت خارجه اعلام کرده بود که آمریکا ضمن حمایت از صدای نادیده گرفته شده مردم ایران، امیدوار به آزادی برای ایرانیان است.

https://www.didgah.tv/wp-content/uploads/2018/11/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4-29.gif

leave a reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

> <<

Didgah.tv

خبرهای مهم

19 آوریل 2024 5.34 ب.ظ

به این ترتیب، باید احتمال داد که زوج سرمایه داری-صهیونیسم به عنوان سرطانی در 1) فاز آخر 2) بدخیم 3) بدون درمان 4) در بدنی ضعیف وبی جان و 5 ) نزد بیماری روحیه باخته، کار بشریت، تمدن و حیات را در کره…

14 آوریل 2024 9.59 ب.ظ

یک بار باید همت کنیم و رژیم ضد بشری و ضد ایرانی دست نشانده ی صهیونیسم را که از سال 57 به تامین منافع اسرائیل مشغول است پایین بکشیم و ایرانمان را از سلطه ی لندن و تل آویو و مثلث مامور آنها، آخوند-پاسدار-بازاری…

12 آوریل 2024 10.04 ب.ظ

یا جامعه ی مدنی اسرائیل در آن جا و بخش آگاه مردم ایران در این جا دست به حرکتی مهم و نجات بخش می زنند و یا سرنوشت هر دو در دست سایکوپت های آدمخوار تروریست ضد بشر تباه خواهد شد.

05 آوریل 2024 8.59 ب.ظ

نگارنده باردیگر در راستای هشدارهای پیشین خود از تمامی ایرانیان به خواب رفته، خود را به خواب زده و یا علاقمند به خواب می خواهد که صدای کر کننده ی پای هیولایی که به سوی کشورمان روان شده را بشنوند.…

05 آوریل 2024 12.29 ق.ظ

برای صهیونیست های کابینه ی نتانیاهو جنگ ضروری حیاتی است، اما نه برای فردا، امروز، حالا. هشیار باشیم! دشمنان بشریت دست به کار شده اند و اگر متوجه وخامت اوضاع نشویم کار انسان روی سیاره ی زمین…

30 مارس 2024 9.44 ق.ظ

در سایه ی این نکات بدیهی است که سال 1403 خورشیدی می تواند برای نیروهای سیاسی واقع بین و عمل گرا سالی متفاوت از چهل سال حرف و سخن و گفتگوگرایی بی حاصل باشد.

22 مارس 2024 9.24 ب.ظ

اینک بر ما ایرانیان است که با درک این ریزه کاری های لازم و ضروری تصمیم بگیریم آیا می خواهیم به چنین نوع از کار جدید اجتماعی و سیاسی بپیوندیم و منشاء تغییر برای شرایط نابسامان کشور عزیزمان ایران…

20 مارس 2024 1.04 ق.ظ

ما از همه ی ایرانیانی که چنین نگاهی به تغییر و تحول در ایران وضرورت کار منظم سازمان یافته برای آن را دارند دعوت میکنیم که به حزب ما بپیوندند تا در مسیر استقرار «زندگی انسانی  جمهوری ایرانی»…

15 مارس 2024 10.04 ب.ظ

اینک یک «کمیته تدارک تشکیل جبهه ی مردمی جمهوری دوم» بنا گذاشته شده که آماده ی پذیرایی از هموطنان دیگر برای پیشبرد کار تدارکاتی است. ا