اخبار

دیدگاه| آیا آمریکا «ابراهیم رئیسی» و نهاد زیرنظرش را تحریم می‌کند؟

دیدگاه| آیا آمریکا «ابراهیم رئیسی» و نهاد زیرنظرش را تحریم می‌کند؟

مقاله ای در نشریه نشنال رویو از زیوی کان، پژوهشگر ارشد امور ایران در «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»

ابراهیم رئیسی، کاندیدای پیشین انتخابات ریاست جمهوری ایران، نهاد تجاری عظیمی را اداره می کند که به تهران در سرکوب مخالفان در داخل و صدور تروریسم در خارج کمک می کند.

با گذشت سی سال، عاملان و آمران اعدام های جمعی برنامه ریزی شده سال ۱۳۶۷ در ایران هنوز به پیشگاه عدالت کشانده نشده اند. یکی از آن آمران ابراهیم رئیسی است که تولیت «آستان قدس رضوی» را با حدود ۲۰ میلیارد دلار سرمایه برعهده دارد. آستان قدس عملا یک صندوق مالی غیرشفاف برای رهبر جمهوری اسلامی است. از منظر عدالت و استراتژی زمان آن است که واشنگتن رئیسی و آستان قدرس رضوی را تحریم کند.

ابراهیم رئیسی یکی از اعضای «کمیته مرگ» بود که طی بازجویی های چند دقیقه ای حکم اعدام برای زندانیان سیاسی در اوین و گوهردشت صادر می کرد.

رئیسی از دهه هشتاد موقعیت های شغلی متعددی در قوه قضاییه داشته است. او در مقام دادستان ۱۴ سال مخالفان سیاسی را مجازات کرد و به عنوان معاون قوه قضاییه مسئول اعدام متهمان بسیاری بود. در دوره او شمار اعدام ها در ایران از سالی حدودا ۱۰۰ نفر به تقریبا ۱۰۰۰ نفر افزایش پیدا کرد. رئیسی از مشوقان مجازات های دینی مانند قطع دست بوده است.

ابراهیم رئیسی در پی حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری این روزها بیشتر درمورد نقش اش در موقوفه آستان قدس رضوی شناخته می شود. این بنیاد مالک بیش از ۱۰۰ شرکت در حوزه های متفاوتی شامل خودروسازی، کشاورزی، خدمات مالی، عمران و نفت و گاز است که فعالیت بسیاری شان در خارج از ایران انجام می گیرد.

آستان قدس رضوی مدیریت حرم امام رضا در مشهد را برعهده دارد و مالک تقریبا نیمی از زمین ها در مشهد است. سالانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر برای زیارت به مشهد می روند. آیت الله خامنه ای مارس ۲۰۱۶ رئیسی را به این سمت منصوب کرد. این موقوفه زیر نظارت هیچ سازمان دولتی نیست.

«گروه مپنا»، یک شرکت فعال در حوزه انرژی، از زیرمجموعه های آستان قدس محسوب می شود و شرکت های وابسته اش قراردادهایی را با دمشق برای بازسازی خطوط برق سوریه امضا کرده اند. این نهاد امکان تحکیم موقعیت و نفوذ ایران را در سوریه فراهم کرده و از فشار بین المللی بر بشار اسد می کاهد.

آستان قدس رضوی مانند «ستاد اجرایی فرمان امام» باید در آبان ماه وارد فهرست تحریم های آمریکا شود.

این باید نخستین گام در چارچوب تلاشی فراگیر برای هدف گرفتن هولدینگ های مالی خامنه ای باشد. پرزیدنت ترامپ باید طی ماه های آتی با استفاده از اختیاراتش بر مبنای «قانون جوابگویی جهانی حقوق بشر مگنیتسکی مصوب ۲۰۱۶» دارایی های آستان قدس رضوی را توقیف کرده و هر شرکت طرف تجارت با آن را مجازات کند. ایالات متحده همچنین با تحریم ابراهیم رئیسی به دلیل مدیریت اش بر این بنیاد و ارتکاب نقض حقوق بشر نشان می دهد که رهبران ایران را برای جنایات شان علیه بشریت جوابگو می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://www.didgah.tv/wp-content/uploads/2018/09/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4-81.gif

leave a reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

> <<

Didgah.tv

خبرهای مهم

05 آوریل 2024 8.59 ب.ظ

نگارنده باردیگر در راستای هشدارهای پیشین خود از تمامی ایرانیان به خواب رفته، خود را به خواب زده و یا علاقمند به خواب می خواهد که صدای کر کننده ی پای هیولایی که به سوی کشورمان روان شده را بشنوند.…

05 آوریل 2024 12.29 ق.ظ

برای صهیونیست های کابینه ی نتانیاهو جنگ ضروری حیاتی است، اما نه برای فردا، امروز، حالا. هشیار باشیم! دشمنان بشریت دست به کار شده اند و اگر متوجه وخامت اوضاع نشویم کار انسان روی سیاره ی زمین…

30 مارس 2024 9.44 ق.ظ

در سایه ی این نکات بدیهی است که سال 1403 خورشیدی می تواند برای نیروهای سیاسی واقع بین و عمل گرا سالی متفاوت از چهل سال حرف و سخن و گفتگوگرایی بی حاصل باشد.

22 مارس 2024 9.24 ب.ظ

اینک بر ما ایرانیان است که با درک این ریزه کاری های لازم و ضروری تصمیم بگیریم آیا می خواهیم به چنین نوع از کار جدید اجتماعی و سیاسی بپیوندیم و منشاء تغییر برای شرایط نابسامان کشور عزیزمان ایران…

20 مارس 2024 1.04 ق.ظ

ما از همه ی ایرانیانی که چنین نگاهی به تغییر و تحول در ایران وضرورت کار منظم سازمان یافته برای آن را دارند دعوت میکنیم که به حزب ما بپیوندند تا در مسیر استقرار «زندگی انسانی  جمهوری ایرانی»…

15 مارس 2024 10.04 ب.ظ

اینک یک «کمیته تدارک تشکیل جبهه ی مردمی جمهوری دوم» بنا گذاشته شده که آماده ی پذیرایی از هموطنان دیگر برای پیشبرد کار تدارکاتی است. ا

12 مارس 2024 7.14 ق.ظ

براساس روایت های مردم در محل و نیز از طریق فیلم ها و عکس های رویدادهای پیاپی، به علاوه ی تلفات ناشی از مسدود کردن یا از بین بردن نیازهای حیاتی زندگی، برآورد محتمل تر، در ارزیابی من، این است…

08 مارس 2024 2.44 ب.ظ

طرح «جبهه ی مردمی جمهوری دوم» یکی از امکان هایی است که در اختیار داریم. نیاز به جدیت، ثبات رفتاری و پشتکار بسیار دارد و بس. شدنی است اگر بخواهیم. انتخاب با ماست.

08 مارس 2024 1.54 ب.ظ

  توضیح مترجم: هیولای تروریست اسرائیل تمامی مرزهای جنون خونریزی در تاریخ بشر را در نوردیده و می رود که فصل جدیدی در تاریخ شقاوت و بی رحمی و جنایت رقم زند. هر گونه شاخص اخلاقی ساخته و پرداخته…