اخبار

نماینده ایران: افزایش تولید نفت عربستان تمسخر اوپک است

نماینده ایران: افزایش تولید نفت عربستان تمسخر اوپک است

حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک
حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک

نماینده ایران در اوپک نسبت به هرگونه افزایش تولید عربستان هشدار داده و گفته است که چنین اقدامی نقض توافقی است که اعضای این سازمان هفته گذشته به آن دست یافتند.

این اظهارات یک روز بعد از انتشار گزارش‌هایی درباره برنامه عربستان برای افزایش روزانه ۷۷۰ هزار بشکه تولید نفت در ماه آینده، ژوئیه، اعلام شده است.

حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک، به نشریه «پلاتز» گفته که هیچ کس چنین حقی به عربستان نداده و اگر آنها افزایش تولید انجام دهند، به این معنی است که سکان اوپک در دست آمریکا است.

وی افزوده است: «آمریکا می‌گوید که کمبود نفت هست و عربستان پاسخ می‌دهد که تولیدش را به ۱۱ میلیون بشکه می‌رساند. باید با تاسف بگویم که هر دو آنها اوپک را به تمسخر گرفته‌اند».

نماینده ایران در عین حال گفته که در صورت افزایش تولید عربستان، این موضوع در اجلاس سپتامبر اوپک مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک، به نشریه «پلاتز» گفته که هیچ کس چنین حقی به عربستان نداده و اگر آنها افزایش تولید انجام دهند، به این معنی است که سکان اوپک در دست آمریکا است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، هفته گذشته توافق کردند که میزان پایبندی به توافق کاهش تولید سال ۲۰۱۶ به ۱۰۰ درصد برسد. هم اکنون اوپک بسیار کمتر از تعهد خود تولید نفت دارد.

اعضای اوپک همراه با برخی کشورهای دیگر به رهبری روسیه متعهد شده بودند که تولید روزانه خود را ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند، اما افت تولید ونزوئلا، لیبی و آنگولا باعث شد که عملا میزان پایبندی این ۲۴ کشور به توافق کاهش تولید بیش از ۱۵۰ درصد باشد.

این کشورها در ماه‌های اخیر ۲.۸ میلیون بشکه کاهش تولید داشتند.

در توافق هفته گذشته اوپک، هیچ رقمی درباره افزایش تولید یا سهم کشورها گفته نشد و تنها اعلام شد که میزان پایبندی باید به ۱۰۰ درصد برسد که به معنی افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید است.

این موضوع به تفسیرهای ضدونقیض از توافق یاد شده منجر شد. ایران که با خطر تحریم‌های آمریکا روبرو است و انتظار می‌رود تولیدش کاهش یابد، می‌گوید تنها کشورهایی می‌توانند افزایش تولید انجام دهند که بیشتر از تعهد خود کاهش تولید داشته‌اند.

اما این کشورها در عمل نه تنها قادر به افزایش تولید نیستند، بلکه برای نمونه ونزوئلا هر ماه با کاهش تولید دست به گریبان است و لیبی نیز اخیرا اعلام کرده که به خاطر حملات اخیر به پایانه‌های نفتی‌اش، برای مدتی تولیدش به صورت چشمگیری کاهش خواهد یافت.

انتشار گزارش‌های مربوط به افزایش تولید نفت عربستان واکنش کاظم‌پور اردبیلی را برانگیخته است.

وی به شماره روز پنجشنبه هفتم تیر نشریه «پلاتز» گفته که عربستان مجاز نیست بیش از سهم خود تولید نفت داشته باشد.

این در حالی است که خبرگزاری‌های بلومبرگ و رویترز روز چهارشنبه از قول منابع آگاه گزارش دادند که عربستان برای ماه آینده در نظر دارد که تولید روزانه‌اش را به ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه برساند که بالاترین رقم از نوامبر سال ۲۰۱۶ است.

تولید این کشور در ماه گذشته میلادی تنها ۱۰ میلیون و ۳۰ هزار بشکه بود. به عبارتی، عربستان می‌خواهد تولید روزانه خود را ۷۷۰ هزار بشکه افزایش دهد.

این در حالی است که اخیرا رویترز از قول خالد الفالح وزیر نفت عربستان گزارش داده بود که «بر اساس توافق هفته گذشته اوپک، تولید روزانه اوپک ۷۷۰ هزار بشکه و تولید دیگر کشورها به رهبری روسیه ۱۸۵ هزار بشکه افزایش خواهد یافت».

وی گفت که شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو، برای افزایش تولید آماده می‌شود.

به رغم این افزایش، وزیر انرژی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که میزان افزایش تولید اوپک جوابگوی بازار نیست.

آمریکا از مشتریان تهران خواسته است که خرید نفت از ایران را تا ماه نوامبر متوقف کنند. ایران به طور متوسط روزانه دو میلیون و ۱۲۵ هزار بشکه صادرات نفت دارد.

بر اساس گزارش پلاتز، رویترز، بلومبرگ/ د.خ /ک.ر

leave a reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

> <<

Didgah.tv

خبرهای مهم

28 مارس 2023 8.37 ب.ظ

Didgah TVس, مارس 28, 2023 8:37ب.ظURL:Embed:تلاش رژیم برای انحراف افکار عمومی از فقر و تورم به سوی بی حجابی کورش عرفانی دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ – 27 مارس 2023 فایل صوتی این برنامه در کانال یوتیوب دیدگاه در دسترس…

27 مارس 2023 11.02 ب.ظ

Didgah TVد, مارس 27, 2023 11:02ب.ظURL:Embed:کسب آمادگی مبارزاتی برای سالی دشوار و پرماجرا برنامه ویژه قیام اعتراضی مردم در ایران – (شماره 158) – کورش عرفانی دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ – 27 مارس 2023 #زندگی_انسانی_جمهوری_ایرانی…

27 مارس 2023 9.49 ب.ظ

Didgah TVد, مارس 27, 2023 9:49ب.ظURL:Embed:چرخه ی معیوب اقتصاد آخوندی مافیایی و آنچه در سال جدید در انتظار ماست کورش عرفانی گزیده ای از برنامه کاوه آهنگر ۴ فروردین: شکل گیری بحرانی بزرگ در ۱۴۰۲ و موقعیت…

27 مارس 2023 3.41 ب.ظ

Didgah TVد, مارس 27, 2023 3:41ب.ظURL:Embed:قیمت دلار دوباره به پرواز درآمد کورش عرفانی شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ – 22 مارس 2023 فایل صوتی این برنامه در کانال یوتیوب دیدگاه در دسترس است https://soundcloud.com/didgahtv/0bdxgl26awr3 تلویزیون…

27 مارس 2023 3.25 ب.ظ

Didgah TVد, مارس 27, 2023 3:25ب.ظURL:Embed:قیمت دلار دوباره به پرواز درآمد کورش عرفانی شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ – 22 مارس 2023 فایل صوتی این برنامه در کانال یوتیوب دیدگاه در دسترس است https://soundcloud.com/didgahtv/cufs1aajdwv3 تلویزیون…

27 مارس 2023 3.09 ب.ظ

Didgah TVد, مارس 27, 2023 3:09ب.ظURL:Embed:احتمال درگیری آمریکا و رژیم در سوریه کورش عرفانی شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ – 22 مارس 2023 فایل صوتی این برنامه در کانال یوتیوب دیدگاه در دسترس است https://soundcloud.com/didgahtv/uynatr0rczxp…

27 مارس 2023 12.10 ق.ظ

Didgah TVد, مارس 27, 2023 12:10ق.ظURL:Embed:کشته های تصادفات و فرار از کشته شدن برای آزادی کورش عرفانی چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ – 22 مارس 2023 فایل صوتی این برنامه در کانال یوتیوب دیدگاه در دسترس است https://soundcloud.com/didgahtv/upex5civp0y6…

26 مارس 2023 11.53 ب.ظ

Didgah TVی, مارس 26, 2023 11:53ب.ظURL:Embed:افشاگری قلابی اما هدفمند سپاه در مورد جلسه ی محرمانه کورش عرفانی چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ – 22 مارس 2023 فایل صوتی این برنامه در کانال یوتیوب دیدگاه در دسترس است https://soundcloud.com/didgahtv/egki9qodapk2…

26 مارس 2023 11.27 ب.ظ

Didgah TVی, مارس 26, 2023 11:27ب.ظURL:Embed:سخنرانی فلاکت بار خامنه ای کورش عرفانی چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ – 22 مارس 2023 فایل صوتی این برنامه در کانال یوتیوب دیدگاه در دسترس است https://soundcloud.com/didgahtv/ryyd9cd2nrvc تلویزیون…