اخبار

گزارشی در در واشنگتن پست: ایرانی ها احساس می کنند در کشور خودشان زندانی اند

گزارشی در در واشنگتن پست: ایرانی ها احساس می کنند در کشور خودشان زندانی اند

گزارشی از تامر اِلغبوشی و بیژن صباغ در واشنگتن پست

در حالی که دولت ترامپ با اعمال دوباره تحریم ها می کوشد ایران را به لحاظ اقتصادی منزوی کند، این مردم ایران هستند که احساس انزوا می کنند.

هزینه پروازهای خارجی به مقاصد مورد علاقه ایرانی ها سه برابر شده و امکان یک تنفس از اقتصاد در حال سقوط و خصومت های سیاسی را برای اکثریت دور از دسترس کرده است.

افزایش بهای بلیط پروازها در نتیجه محدودیت معامله با دلار، مردم ایران را که پس از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ از یک دوره کوتاه خوش بینی به آینده لذت برده بودند، با ناخشنودی مضاعفی روبرو کرده است. گردشگری به مقصد پایتخت های منطقه ای و اروپایی برای دوره ای کوتاه افزایش یافته بود.

اکنون، ایرانی ها در کشوری گرفتار شده اند که واحد پولی آن در سقوط است، قیمت مواد غذایی اش رو به افزایش است، بعضی داروها در دسترس نیست و شماری از روزنامه ها از تیراژشان کاسته اند. این احساسی آشنا برای بسیاری از ایرانی ها است: گرفتار در دام با امیدی اندک به فرجه ای در خارج کشور.

رکود اقتصادی، نرخ بالای تورم، خشم ناشی از فساد حکومتی باعث اعتراض هایی پراکنده، اما مداوم در بخش هایی از طبقات کارگری در سالجاری شده است. با بازگشت تحریم ها از دو هفته پیش، نارضایی به طبقات متوسط و مرفه که از سفرهای خارجی لذت می بردند، سرایت خواهد کرد.

برای بسیاری از ایرانی ها، سفر به دوبی، استانبول و شهرهای عراق پیشاپیش امری دشوار بود. گذرنامه ایرانی برای دریافت ویزا از کشورهای خارجی با بیشترین محدودیت ها روبرو بوده است.

اما از سال ۲۰۱۲، بسیاری از کشورها شامل ترکیه، گرجستان، صربستان، روسیه و آذربایجان تسهیلاتی برای مسافران ایرانی قائل شدند. این کشورها به گروهی از کشورهای آسیایی مانند تایلند و مالزی پیوستند تا ایرانیان از دریافت ویزا پیش از سفر به آن کشورها معاف شوند. این امر باعث شد ایرانی ها حس کنند انزوای جمهوری اسلامی به معنای مجازات مردم عادی نیست.

پس از توافق هسته ای، خطوط هوایی خارجی مانند «بریتیش ایرویز»، «ایرفرانس» و «کی ال ام» پرواز به تهران را از سر گرفتند و با آوردن توریست های خارجی اقتصاد داخلی را تقویت کردند.

خطوط هوایی بزرگ دوباره خدمات شان را به تعلیق درمی آورند. «بریتیش ایرویز» و «ایرفرانس» ماه آینده پروازهایشان به ایران را متوقف می کنند. «کی ال ام» ماه گذشته تصمیم مشابهی گرفته بود.

محدودیت های مسافرتی به آمریکا هم باعث شده بسیاری از ایرانی ها از دیدار بستگان شان در ایالات متحده محروم شوند.

با از دست رفتن نیمی از ارزش ریال طی هفته های اخیر، ایرانی ها رهبری کشورشان را برای کوتاهی در حفاظت از آن ها در برابر تحریم های اقتصادی مقصر می دانند.

یک جوان ۳۰ ساله ساکن تهران می گوید: «ما به خاطر حکومت در بحران هستیم و مردم به حکومت اعتمادی ندارند.»

او هم مانند دیگران فکر نمی کند افزایش مصایب به تظاهراتی بیانجامد که حکومت و تشکیلات روحانیون را سرنگون کند. این جوان تهرانی می گوید مشکلات فقط باعث می شود طبقه متوسط احساس کند در کشور زندانی است. او هم مانند بسیاری قصد داشت ماه سپتامبر به ترکیه برود ولی با گران شدن بلیط ها سفر خود را لغو کرده است.

مجید نژاد، از موسسان یکی از بزرگترین آژانس های مسافرتی ایران، می گوید رزرو سفرهای خارجی در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته به نصف تقلیل یافته است.

بیشتر خطوط هوایی هزینه های هر صندلی هواپیما را بر مبنای دلار محاسبه می کنند و سقوط نرخ برابری ریال در برابر دلار باعث شده بیشتر ایرانیان نتوانند از هزینه های آن بر بیایند.

نژاد می گوید: «مردم در سفرهای خارجی از آزادی بیشتری برخوردارند، اما کسی پول ندارد. مردم شاهد نصف شدن قدرت خریدشان هستند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://www.didgah.tv/wp-content/uploads/2018/08/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4-166.gif

leave a reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

> <<

Didgah.tv

خبرهای مهم

23 فوریه 2024 7.44 ب.ظ

با رسیدن هر پدیده‌ای به نقطه‌ی «غیرقابل بازگشت» امکان نجات آن بسیار کم و یا ناممکن می‌شود. در ایران می‌رویم که شاهد انباشت و تقویت متقابل چندین بحران و چالش همزمان باشیم که هر یک، به تنهایی،…

21 فوریه 2024 11.09 ب.ظ

یادداشت مترجم: رویدادی که در نوار غزه در جریان است به تغییری مهم در مهم‌ترین منطقه‌ی جهان، یعنی خاورمیانه، منجر خواهد شد. این امر به ویژه به دلیل تازگی افشای ماهیت هیولاصفت صهیونیسم اسرائیل…

21 فوریه 2024 2.15 ق.ظ

اوج گیری خرابکاری نهادینه توسط دولت دست نشانده ی آخوندی و ضرورت برخورد با آن برنامه ویژه قیام اعتراضی مردم در ایران – (شماره 380) – کورش عرفانی فایل شنیداری سبک این برنامه در کانال ساندکلاود…

21 فوریه 2024 2.08 ق.ظ

بازیابی شهامت فکر کردن، اثرات اندیشه‌ورزی در انسان‌ها دیدگاه با کورش عرفانی – برنامه (۱۶) شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ – 17 فوریه 2024

20 فوریه 2024 10.39 ب.ظ

یادداشت مترجم هشدارهای نگارنده در مورد عملکرد تروریستی دولت آدمخوار صهیونیست اسرائیل برای بسیاری از خوانندگان فارسی‌زبان سخت‌باور می‌نمود؛ اما به تدریج و با پیش‌روی در عرصه‌ی نسل‌کشی…

20 فوریه 2024 12.35 ق.ظ

وظیفه یک‌درصدی‌ها برای شکستن بن بست انفعال در ایران در شرایط سخت بین‌المللی برنامه کاوه آهنگر 20 بهمن ۱۴۰۲ – 09 فوریه 2024- دکتر کورش عرفانی #زندگی_انسانی_جمهوری_ایران ⁨لینک دسترسی به مقاله…

20 فوریه 2024 12.25 ق.ظ

یک بار که پیشنهاد تولید اجتماعی رهبر را دریافتیم باید عمل کنیم برنامه ویژه قیام اعتراضی مردم در ایران – (شماره 379) – کورش عرفانی پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ – 15 فوریه 2024 زندگی_انسانی_جمهوری_ایرانی…

16 فوریه 2024 7.19 ب.ظ

در حالی که به سوی جهانی هر چه بی‌ثبات‌تر و خاورمیانه‌ای رو به جنگ می‌رویم شرایط خاص ایران جایی برای امید کاذب باقی نمی‌گذارد. در انفعالی که، قابل توضیح است اما قابل قبول نیست، یک ملت به سوی…

13 فوریه 2024 11.14 ب.ظ

یادداشت مترجم نسل‌کشی ارتش تروریست اسرائیل در نوار غزه به مراحل خطرناک‌تر خویش رسیده است. نقشه‌ی نتانیاهوی آدمخوار و تروریست‌های صهیونیست این بود که بخش اصلی جمعیت این باریکه را در نقطه‌ای…