اخبار

ائتلاف چهار حزب مخالف اردوغان برای شرکت در انتخابات آتی ترکیه

چهار حزب مخالف دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، ائتلافی را تشکیل داده‌اند تا در انتخابات پارلمانی آتی این کشور به مصاف حزب حاکم بروند. احزاب ائتلافی برقراری مجدد آزادی بیان ومطبوعات را از اهداف خود اعلام کرده‌اند.هفت هفته مانده به برگزاری انتخابات پارلمانی در ترکیه چهار حزب اپوزیسیون این کشور ائتلافی را برای شرکت در انتخابات تشکیل داده‌اند. این احزاب عبارتند از حزب چپ ملی‌گرای “جمهوری‌خواه خلق” (CHP) حزب راست ملی‌گرای “خوب” (IYI)، حزب اسلام‌گرای “سعادت” و حزب محافظه‌کار “دمکراتیک”.

چهار حزب یاد شده اعلام کرده‌اند که هدفشان از ائتلاف با یکدیگر تلاش مشترک برای افزایش حضور اپوزیسیون در پارلمان ترکیه است. این احزاب همچنین می‌خواهند از تمامی ابزار ممکن برای کاهش قدرت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، استفاده کنند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نمایندگان احزاب اپوزیسیون یاد شده اسناد ضروری در این رابطه را به مقامات مسئول برگزاری انتخابات در ترکیه ارائه کرده‌اند.

بولنت تزجان، سخنگوی حزب جمهوری‌خواه خلق، بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه، به خبرنگاران گفت که ائتلاف چهار حزب اپوزیسیون گامی برای رسیدن به “بزرگترین اجماع ممکن” بوده است.

تزجان گفت که چهار حزب مؤتلف بر سر مهم‌ترین موضوعات به توافق رسیده‌ا‌ند و البته مهم‌ترین موضوع برقراری مجدد و کامل آزادی بیان و مطبوعات است. به گفته تزجان، همچنین استقلال دستگاه قضایی از دولت موضوعی محوری برای احزاب اپوزیسیون است.

عبور از سد ورود به پارلمان

اردوغان در ماه مارس گذشته قانون انتخابات ترکیه را تغییر داد و از جمله امکان تشکیل ائتلاف‌های انتخاباتی را فراهم آورد. بدین ترتیب احزاب می‌توانند به طور مشترک سد ده‌ درصدی کسب آرا برای ورود به پارلمان ترکیه را دور بزنند.

مجاز ساختن تشکیل ائتلاف انتخاباتی به خود اردوغان امکان می‌دهد که پس از تشکیل ائتلاف حزب “عدالت و توسعه” با حزب راست افراطی “حرکت ملی” (MHP) کسب اکثریت آرا در نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را برای این ائتلاف تضمین کند.

بیشتر بخوانید: انتخابات زودهنگام در ترکیه برای اردوغان چه سودی دارد؟

احزاب کوچک‌تر ترکیه از این بخش از اصلاحات قانون انتخاباتی کشورشان استقبال می‌کنند، چون ممکن است از طریق ائتلاف با احزاب دیگر بتوانند به حد نصاب لازم برای کسب کرسی‌های پارلمانی دست پیدا کنند.

اردوغان دو هفته پیش اعلام کرد که انتخابات ترکیه به جای ۳ نوامبر ۲۰۱۹ در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸ (۳ تیر ۱۳۹۷) یعنی حدود یک سال و نیم زودتر برگزار خواهد شد. او وضعیت کنونی در سوریه و عراق و تصمیماتی که باید در عرصه سیاست‌های کلان اقتصادی کشور اتخاذ شود را دلیل برگزاری انتخابات زودهنگام ذکر کرد.

انتخابات پارلمانی آتی در ترکیه به معنای آغاز تغییر نظام سیاسی در این کشور است. پس از این انتخابات قرار است قانون اساسی جدید ترکیه در این کشور به اجرا درآید.

پس از این انتخابات حدود اختیارات و قدرت ریاست جمهوری بیشتر خواهد شد. به همین دلیل بسیاری این انتخابات را برای ترکیه رویدادی سرنوشت‌ساز می‌دانند.

leave a reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

> <<

Didgah.tv

خبرهای مهم

19 آوریل 2024 5.34 ب.ظ

به این ترتیب، باید احتمال داد که زوج سرمایه داری-صهیونیسم به عنوان سرطانی در 1) فاز آخر 2) بدخیم 3) بدون درمان 4) در بدنی ضعیف وبی جان و 5 ) نزد بیماری روحیه باخته، کار بشریت، تمدن و حیات را در کره…

14 آوریل 2024 9.59 ب.ظ

یک بار باید همت کنیم و رژیم ضد بشری و ضد ایرانی دست نشانده ی صهیونیسم را که از سال 57 به تامین منافع اسرائیل مشغول است پایین بکشیم و ایرانمان را از سلطه ی لندن و تل آویو و مثلث مامور آنها، آخوند-پاسدار-بازاری…

12 آوریل 2024 10.04 ب.ظ

یا جامعه ی مدنی اسرائیل در آن جا و بخش آگاه مردم ایران در این جا دست به حرکتی مهم و نجات بخش می زنند و یا سرنوشت هر دو در دست سایکوپت های آدمخوار تروریست ضد بشر تباه خواهد شد.

05 آوریل 2024 8.59 ب.ظ

نگارنده باردیگر در راستای هشدارهای پیشین خود از تمامی ایرانیان به خواب رفته، خود را به خواب زده و یا علاقمند به خواب می خواهد که صدای کر کننده ی پای هیولایی که به سوی کشورمان روان شده را بشنوند.…

05 آوریل 2024 12.29 ق.ظ

برای صهیونیست های کابینه ی نتانیاهو جنگ ضروری حیاتی است، اما نه برای فردا، امروز، حالا. هشیار باشیم! دشمنان بشریت دست به کار شده اند و اگر متوجه وخامت اوضاع نشویم کار انسان روی سیاره ی زمین…

30 مارس 2024 9.44 ق.ظ

در سایه ی این نکات بدیهی است که سال 1403 خورشیدی می تواند برای نیروهای سیاسی واقع بین و عمل گرا سالی متفاوت از چهل سال حرف و سخن و گفتگوگرایی بی حاصل باشد.

22 مارس 2024 9.24 ب.ظ

اینک بر ما ایرانیان است که با درک این ریزه کاری های لازم و ضروری تصمیم بگیریم آیا می خواهیم به چنین نوع از کار جدید اجتماعی و سیاسی بپیوندیم و منشاء تغییر برای شرایط نابسامان کشور عزیزمان ایران…

20 مارس 2024 1.04 ق.ظ

ما از همه ی ایرانیانی که چنین نگاهی به تغییر و تحول در ایران وضرورت کار منظم سازمان یافته برای آن را دارند دعوت میکنیم که به حزب ما بپیوندند تا در مسیر استقرار «زندگی انسانی  جمهوری ایرانی»…

15 مارس 2024 10.04 ب.ظ

اینک یک «کمیته تدارک تشکیل جبهه ی مردمی جمهوری دوم» بنا گذاشته شده که آماده ی پذیرایی از هموطنان دیگر برای پیشبرد کار تدارکاتی است. ا