اخبار

پنج ماموریت اصلی پامپئو در ضیافت عبری-عربی چیست 

به گزارش فارس، سید مرتضی موسوی، کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا درباره سفر وزیر امور خارجه جدید آمریکا به منطقه نوشت: این سفر به اهمیت منطقه برای آمریکا برمی‌گردد و در جریان آن، چند مساله مورد بررسی قرار گرفته است:

1 – اختلاف سعودی‌ها با قطر (سعودی‌ها اخیراً حملات لفظی خود را علیه قطر تشدید کرده بودند و آمریکا به‌صراحت تاکید کرده که خواستار تشدید تنش داخلی میان کشورهای عضو شورای خلیج فارس نیست و باید فتیله اختلافات را پایین بکشند.

2 – مساله یمن (وزیر امور خارجه آمریکا بعد از جلسه با عادل الجبیر بر ضرورت پایان جنگ در یمن تاکید کرد. شاید بتوان ترور شهید "صالح الصماد" و تلاش سعودی‌ها برای ترور رهبران انصارالله یمن را در راستای استراتژی "جنایت بزرگ" آل‌سعود مبنی بر زدن ضربات شدید و پیروزی‌های ظاهری در این کشور پیش از پایان جنگ و نشستن بر میز مذاکرات ارزیابی کرد؛ راهبردی که دقیقاً مشابه آن را رژیم اسرائیل با رقم‌زدن فاجعه قانا و کشتار غیرنظامیان اعمال کرد.

3 – مساله سوریه و تلاش برای باج‌گیری از آل‌سعود اعم از کمک مالی یا جایگزینی نیروهای نظامی این کشور در شمال سوریه تحت عنوان ناتو عربی

4 – روابط اعراب با رژیم اسرائیل و تلاش برای انتقال آن از فاز محرمانه به فاز اجرایی و علنی

در همین راستا آمریکا خواستار فشار مستقیم سعودی‌ها بر فلسطینیان با هدف دست‌کشیدن از مساله بازگشت آوارگان به اراضی اشغالی، متوقف‌ساختن راهپیمایی بازگشت، فشار بر طرف فلسطینی به‌منظور پذیرش مساله طرح خطرناک رژیم اشغالگر قدس برای انضمام مناطق اشغالی سال 1967 میلادی و همچنین شهرک‌های غیرقانونی ایجادشده در کرانه باختری فلسطین به عنوان اراضی رژیم جعلی صهیونیستی و همچنین فشار بر گروه‌های مقاومت فلسطینی برای خودداری از پاسخ به حملات و تجاوزهای روزانه اسرائیل شده‌اند.

5 – مهار جمهوری اسلامی ایران

در همین راستا طرح‌های مشترک میان رژیم اسرائیل، آمریکا و عربستان سعودی برای مهار جمهوری اسلامی ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. انتخابات پارلمانی در عراق و لبنان به عنوان دو کشور عضو محور مقاومت که اخیراً شاهد دور جدیدی از دخالت‌های عربستان سعودی، امارات متحده عربی و سایر کشورهای هم‌پیمان ائتلاف عبری-غربی برای تاثیرگذاری بر آنها از طریق یارگیری‌ها و صرف هزینه‌های کلان مالی بوده‌ایم.

leave a reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

> <<